Eddy Current Test

Eddy Current Test

Eddy Current Test

Evaporatörler su ile freon gazı arasında ısı transferini sağlayan ekipmanlar olup yapıları itibari ile korozyon ve mekanik aşınmalara açık olan bir sistem elemanıdır ve olası bir evaporatör hasarında freon devresine su karışacağı için evaporatörün yanında kompresör ve kondenser gibi diğer sistem elemanlarıda olumsuz etkilenecek ve onarım maliyetleri daha yüksek olacaktır. Bu noktada tüm üreticiler shell & tube tipteki evaporatörlerin belli aralıklarda eddy current testlerinin yapılarak evaporatordeki potansiyel problemlerin tespit edilmesini tavsiye ederler.

Eddy current testitahribatsız malzeme muayenesi” anlamına gelmekte olup malzemeye bir zarar vermeden yüzey hasarlarını ve potansiyel arıza noktalarını tespit etmeye yarar ve bu teknoloji evaporatör kontrollerinde kullanılan proaktif bir bakım tekniğidir.

Edyy current testi esnasında evaporatördeki tüm borular tek tek teste tabi tutularak durumları tespit edilir ve arıza potansiyeli yüksek olan aşınmış borular ile ilgili gerekli tedbirler alınarak büyük maliyetli hasarlar önlenir.

Eddy Current Test
Eddy Current Test
Eddy Current Test